CategoriesSade Yağ

Sade Yağ Nedir?

blank

Daha sağlıklı ve bilinçli beslenme konusunda insanlar her geçen gün kendisini geliştiriyor. Tükettiğimiz gıdaların içerisinde neler var? Nasıl üretiliyor? Bu konuları daha fazla araştırıyoruz. Elbette tükettiğimiz yağlarında ne denli sağlıklı olduğuna bakmalıyız. Sade yağ insan sağlığı için son derece yararlı olan bir yağ türüdür. Sade yağ nedir? Diye merak edenlere kısa bir tanım ile tereyağın özüdür. İnsan vücuduna yararlıdır. Diğer isimleri ise clarified butter ya da ghee yağı olarak tanımlanır.

İçindekiler

 1. Sade Yağ Nedir ve Tarihi Geçmişi
 2. Sade Yağın Faydaları ve Özellikleri
 3. Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark
 4. Sade Yağ Nerelerde Kullanılır?
 5. Sade Yağ Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?
blank
Yağcı efendi çiftliğindeki ineklerden sağılan süt portresi.

Sade Yağ Nedir, Ghee nedir

Sade yağ nedir diyecek olursak; oldukça eskilere dayanmak ile birlikte, milattan önce 2000’li yıllarda bile kullanıldığı kanıtlanmıştır. Farklı kültürlerdeki mutfaklarda sade yağ kendisine yer bulmuş, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi mutfaklarda bile kendisine yer edinmiştir.

Sade yağ Avrupa Kıtasında da birçok ülke için önemli bir lezzettir. Lezzet diyoruz çünkü yapılan yemeklere gerçekten tat veren sade yağ bir çok yemek için vazgeçilmez bir lezzet durağıdır. Ayrıca insan sağlığına yararlı olmasından dolayı da sık sık tercih edilir. Asya’yı bırakıp birazcık Batı’ya gelecek olursak Avrupa da en fazla Fransız ve Türk mutfaklarında kullanılır. ghee yağı Türk Mutfağı için oldukça önemli bir yere sahip olan sade yağ Osmanlı döneminde Saray’ın lezzetli yemeklerinin ün kazanmasına yardımcı olmuştur.

sade yağda bulunan mineraller
Sade yağda bulunan mineraller: B1, A Vitamini , B2, Fosfor, Demir, C Vitamini, A1 Vitamini

Sade Yağın Faydaları ve Özellikleri

Toplumda her ne kadar yağ zararlıdır kanısı oluşsa da bu tamamen yanlıştır. Her yağ zararlı değildir. Sade yağ ise insan vücuduna yararı olan yağ türüdür. Hemen aşağıda maddeler halinde Sade yağın faydaları ve özellikleri hakkında tüm detayları görebilirsiniz.

 • Sindirim sistemine yardımcı olur. Yemek sonrası şişkinlik hissini alır.
 • Kolesterolü düşüren bir yapısı vardır.
 • Yemeklere konulan sade yağ lezzet oranını arttırır. Diğer yağlardan çok daha lezzetlidir.
 • 240° dereceye kadar dayanıklıdır. Tereyağda ise bu rakam 150° derecedir.
 • İçinde laktoz ya da oksitlenmiş kolesterol yoktur. Bu haliyle çok daha sağlıklıdır.
 • Yemeklere 1 ya da 2 tatlı kaşığı koyulması yeterlidir. 
 • Peki sarı yağ zararları? var mıdır yok mudur?; İçiniz rahat olsun, Sade yağ Uzun süre bozulmaz. Ayrıca saf yağ da denir. İngilizcede ghee yağı olarak da geçer. Normal bir buzdolabında 1 sene kadar durabilir.
 • A, D ve E vitaminleri bakımından çok zengindir. İçinde bulunan K2 vitaminleri sayesinde kemiklerin çok daha güçlü olmasını sağlar. (Gelişim çağındaki çocuklar için faydalıdır ve önerilmektedir.)
 • Canan Karatay tarafından da onaylanmış, sağlıklı ve yemeklerde damakta nefis lezzet bırakan yağ türüdür.

Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark

Sade yağın vücuda sayısız yararı vardır. Diğer yağlardan en büyük farkı da budur. Sade yağdaki yağ oranı yüzde 99’dur. Sade Yağ ile Tereyağı Arasındaki Fark da budur. Diğer farklılıkları ve sade yağın ne kadar da yararlı olduğunu aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

 • Gerçek yağ oranı arttıkça yemeklerde ki lezzet de o kadar artar. Sadece sade yağda yağ oranı yüzde 99’dur.
 • Margarinlere ya da tereyağına oranla sade yağ çok daha lezzetlidir.
 • Sade yağ ile tereyağı arasındaki ana fark içerisinde yağ oranından kaynaklanır.
 • İsminden de anlaşıldığı gibi gerçekten de saf sade sarı yağdır. İçerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmaz. Sade yağ ile yapılan yemekler çok daha lezzetli olur.
 • Marketlerde satılan tereyağı ile kıyas bile edilemez. Lezzet bakımından çok daha doyurucudur.

Sade Yağ Nerelerde Kullanılır?

Lezzeti ve kokusuyla mutfakları güzelleştiren sade yağ pek çok alanda kullanılabilir. İşin içine lezzet katmak olduğu zaman sade yağ kesinlikle devreye girecektir. Özellikle ev kadınlarının yemeklerde sıklıkla kullandığı sade yağ sağlık açısından faydaları ile de günümüzde artık pek çok yemek türünde kullanılmaktadır. 

Baklava dendiği zaman aklımıza neresi gelir? Gaziantep değil mi? İşte mis gibi Antep baklavalarının güzelliğinin altında sade yağ yatar. Yediğimiz zaman nasıl böyle çıtır çıtır oluyor? Dediğimiz o güzel baklavalarda yıllardır sade yağ kullanılmaktadır. 

 1. Antep baklavası bugünkü ününe kavuştu ise  bunda ufak da olsa sade yağın da katkısı vardır.
 2. Elbette sade yağ sadece baklava yapımında kullanılmıyor. Şerbetli diye isimlendirilen pek çok tatlının yapımında sade yağ da kullanılmaktadır. Sade yağ ile yapılan tatlılar diğer yağlar ile yapılan tatlılara oranla çok daha lezzetlidir. Ayrıca bu tatlılar çok daha geç bayatlar.
 3. Her türlü yemeğin yapımında rahatlıkla sade yağ kullanılabilir. Özellikle çorbalara ekstra bir lezzet vereceğini söyleyelim.
 4. Sade yağ diğer yağlardan çok daha farklıdır. Diğer yağlarda olduğu gibi kaşık kaşık yemeklere koymaya gerek yok. Yüzde 99 yağdan oluşur ve bu nedenle çok az kullanım yeterli olur.
 5. Tere yağ kullanarak yaptığınız tariflerin tamamını sade yağ ile yapabilirsiniz. Hem çok daha lezzetli olacaktır hem de tarifleriniz çok daha sağlıklı hale gelecektir.
 6. Yemeklerde ya da un işlerinde kullanmak yerine sade yağı ekmeklere ya da pide içine sürebilir miyim? Düşüncesi aklınıza gelmiştir. Sade yağ nedir diye soran herkesin aklına gelmeyen bir şeydir bu. İstediğiniz gibi ekmek ya da pideye sürerek de tüketebilirsiniz.

Eğer daha önce sade yağı tüketmediyseniz damak tadına uyup uymama konusunda tereddüt içerisinde olursanız sıcak bir ekmeğin üstüne sürerek tüketin. Böylelikle damak tadınıza uygun olup olmadığı da anlarsınız.

Sade Yağ Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Eski dönemlerde özellikle Anadolu’da sık sık kullanılan ve şifa kaynağı olan sade yağ günümüzde unutulmuş olsa da lezzet ve şifa kaynağıdır. Doğallığa dönüş ile birlikte artık daha fazla insan tarafından tercih edilmektedir.

Daha eski dönemlerde köy evlerinin vazgeçilmezi olan sade yağ üretimi artık çok fazla yapılmıyor. Yinede bu işi gerçekten kaliteli yapan kurumsal firmaların olduğunu da belirtmekte yarar var.  Pazar gibi ya da halka açık alanlarda satılan sade yağları satın alırken dikkatli olun. Her üründe sahte ya da muadil denecek türde olaylar başınıza gelebilir. Sağlık açısından faydalı olan sade yağ kaçak ortamlarda yapılırsa yarar değil zarar getirir. Satın alırken de mutlaka güvenilir ve emin olduğunuz yerlerden alırsanız çok daha iyi olacaktır.

Sade yağ fiyat yapım sürecinin  zorlu olması, gerçek ve organik bir yağ türü olmasından dolayı tereyağına göre maliyetli. Margarin, sıvı yağ ya da tereyağ fiyatlarına oranla sade yağlar biraz daha pahalıdır. Sade yağ fiyatı hakkında net rakamlar vermek çok doğru değildir. Kilogram fiyatı 80 ila 100 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Ancak bu yapım türü ya da markasına oranla değişiklik gösterecektir. Bu nedenle sade yağ fiyatı için şu kadardır ifadesi yanlış olacaktır.

Fiyatının yüksek olması sizleri korkutmasın illa 1 kg ya da daha fazla miktarlarda satın almak zorunda değilsiniz. Günümüzde 250 gr olarak ya da 500 gr. olarak da satışları da mevcut, Yağcı Efendi websitesi Sade Yağ Ürünleri üzerinden aynı gün kargo avantajı ile güvenle sipariş verebilirsiniz. İstediğiniz şekilde satın alabilirsiniz. Beğenmeniz durumunda ise yine isteğe bağlı olarak kilogram olarak da satın alma yapabilirsiniz.

İşte Wikipedia’da Sade yağ nedir aramasıyla çıkan makale:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sade_ya%C4%9F

217 Görüntüleme
Like (0)
Bu yazıyı faydalı buldunuz mu?
EvetHayır

det yorum

 1. her zaman tercih ediyorum, teşekkürler.

 2. Bugün evde organik tereyağı ile yapmayı denedim, gayet guzel oldu tavsıye ederm arkdşlar. Bir dahaki sefere yaparken üstünde hiç köpük bırakmamam lazımmm…. tabi bunu bilmiyordm.

 3. Merhabalar dün sitenizden sade yağ satın aldım. kargom gelecekti. Fakat sistemden sorguladığımda kargo gönderimde görünüyor. Siparişimi kontrol edebilirmisiniz? Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir